وکیل امور تجاری

وکیل امور تجاری :
از قانون تجارت چه میدانید؟ حقوق تجارت چیست؟ قانون تجارت ایران برچه مبنایی نوشته شده است؟ وکیل متخصص امور تجاری کیست؟ حیطه فعالیت وکیل امور تجاری چیست؟ آیا از رویه دادگاه ها در خصوص دعاوی تجاری مطلع هستید؟ آیاازآخرین اصلاحات قانون تجارت اطلاع دارید؟ در این نوشتار که توسط کارشناسان ارشد و مشاورین دفتر وکالت حسین پور برای شما سروران گرامی به رشته تحریر در آمده است سعی بر آن شده که به تمامی سوالات شما عزیزان در خصوص قانون تجارت و وکیل متخصص امور تجاری پاسخ داده شود.همچنین شما عزیزان می توانید جهت کسب اطلاعات بیش تر و اخذ وکیل متخصص امور تجاری با دفتر وکالت حسین پور تماس حاصل فرمایید.
تجارت و قوانین تجارت ریشه در تاریخ دارد و انسانها از ابتدا به اشکال مختلف با آن سرو کار داشته اند چه از زمانی که کالا را با کالا معاوضه کرده و چه زمانی که کالا را با پول و پس از آن چک و غیره دادو ستد کرده اند. بی شک در تمام این زمانها قانونی برای این داد و ستد و به بیان دیگری تجارت ، مکتوب یا غیر مکتوب وجود داشته است.
حقوق تجارت در واقع مجموعه قواعدی است خاص که بر روابط بازرگان و اعمال تجارتی حاکم است و برخلاف حقوق مدنی که بر روابط کل افراد جامعه تسلط دارد حقوق تجارت پیش بینی کننده وضعیت ویژه ای است که برای تجار و اعمال تجارتی در نظر گرفته شده است و در صورتی که بوسیله قانون تجارت مشکلات رفع نشود می بایست به حقوق مدنی مراجعه شود.اما در تقسیم بندی حقوق که به مفهوم کلیه اختیارات فرد اعم از شخص حقیقی و یا شخص حقوقی است به دو گروه حقوق بین الملل و حقوق داخلی تقسیم می شود که حقوق تجارت در گروه حقوق داخلی قرار می گیرد. حقوق بین الملل آن دسته از حقوقی است که روابط مابین دولتها و اشخاص (اعم از حقیقی و حقوقی ( را در حیطه بین الملل تعیین می کند و حقوق داخلی مجموعه قواعدی است که قوانین حاکم بر رابطه اشخاص و دولت ها را در داخل یک کشور تعریف می کند که به حقوق عمومی و حقوق خصوصی تقسیم بندی میشود.از آنجا که حقوق تجارت روابط افراد کشور را در امر تجارت و همچنین مناسبات تجار در قبال هم مشخص میکند در دسته حقوق خصوصی داخلی به حساب می آید.
در 13 اردیبهشت سال 1311 هجری شمسی قانون تجارت ایران در ششصد ماده توسط مجلس شورای ملی تصویب شد. شاید به جرات بتوان گفت مهمترین مجموعه نگارش شده قوانین و مقررات مربوط به امور بازرگانی ایران است که تمام فعالیت ها و امور تجاری در کشور بر اساس آن شکل می گیرد.
قانون تجارت ایران بر مبنای قانون تجارت 1807 فرانسه ترجمه و تهیه شده است که در این قانون اصول مربوط به معاملات تجاری، دفاتر تجاری، اسناد تجاری، چک، دلالی، حق العمل کاری، قرارداد حمل ونقل، قائم مقام تجارتی و سایر نمایندگان تجارتی، ضمانت، ورشکستگی، اسم تجارتی و شخصیت حقوقی بیان شده است.
در سال 1347 مقررات جدیدی در خصوص شرکت های سهامی مقرر در قانون تجارت در سیصد ماده وضع گردید و پس از دو دوره بررسی در کمیسیونهای مجلس این لایحه جدید در فروردین 1391به تصویب رسید.
لازم به ذکر است لایحه قانون تجارت که پس از تصویب مجلس شورای اسلامی و پس از بررسی شورای نگهبان مورد ایراد واقع شد در جلسه ای با کمیسیون مربوطه و نماینده شورای نگهبان مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت و مدت زمان اجرای آزمایشی آن برای مدت 4سال به تصویب رسید و مقرر گردید بر اساس ماده 1260 این لایحه کلیه قوانین و مقررات مغایر با این قانون ، اصلاحیه ها، الحاقیه ها و آیین نامه های اجرایی آنها نسخ گردد.
قانون تجارت ایران، در کلیه دانشکده های حقوق در مقطع کارشناسی تدریس می شود و معمولا فارغ التحصیلان حقوق ، با قانون تجارت آشنایی کامل دارند، اما تعدادی از دانش آموختگان حقوق تجارت بین الملل و یا حقوق بین الملل، امکان ارائه مشاوره تخصصی تر در امور تجاری را دارند.
ذکر این نکته قابل توجه است که وکلایی که پروانه وکالت خود را از کانون وکلای رسمی دریافت نموده اند محدودیتی برای ورود در پرونده های خاصی ندارند، حتی کارآموزان وکالت نیز با اخذ پروانه وکالت می توانند در مقام دفاع از موکلین خود در محاکم دفاع نمایند مگر در موارد خاص که کار آموزان اجازه ی ورود ندارند.هر وکیل پایه یک دادگستری می تواند در امور تجاری فعالیت نماید و با کسب تجربه در پرونده های مشابه ، اقدام به ارائه مشاوره تخصصی حقوقی در امور تجاری نماید.
بنابراین بهتر است برای رسیدگی در دعاوی مالی و تجاری از مشاوره وکلایی بهره مند شوید که به لحاظ تجربه در زمینه حقوق تجارت و پرونده های تخصصی امور تجاری دارای سابقه درخشان و پرباری هستند.
وکیل متخصص در امور تجاری می بایست در رشته حقوق تجارت بین الملل، پرونده های حقوق نفت و گاز و یا اختلافات شرکتهای تجاری و پرونده های نفتی، شرکت های حمل و نقل زمینی و هوایی و غیره دارای تخصص باشد.
دفتر وکالت حسین پور با تشکیل گروه وکلا ، و به کارگیری بیش از 100 وکیل پایه یک دادگستری در سطح ایران و در سطح بین الملل آماده ی ارائه ی مشاوره حقوقی و قبول وکالت در تمامی زمینه ها می باشد. احد حسین پور ، وکیل پایه یک دادگستری قریب به 10 سال دارای سابقه وکالت می باشد و یکی از وکلای پیشرو در وکالت تخصصی در داخل و خارج از کشوراست. لذا با توجه به امور تخصصی دعاوی خانوادگی و چگونگی رویه هر کدام از دادگاه های تجدید نظر ، بدوی ، دیوان عالی کشور و … همچنین استفاده از وکلای متخصص و مجرب در زمینه دعاوی خانوادگی ، شما عزیزان می توانید با وکلا و مشاورین زبده دفتر وکالت حسین پور مشورت نمایید واطلاعات لازمه رااز ما دریافت نمایید.